Xiaomi Redmi Note 11 Pro vs Samsung Galaxy A50 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 11 Pro | Samsung Galaxy A50 |
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 5.86 oz / 166.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graphite Gray, Polar White, Star Blue | Black, Coral, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 113.62% screen-to-body | 6.4-inch, 85.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G96 MT6781 (6 nm) | Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|