Xiaomi Redmi 9C vs Samsung Galaxy M40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9C | Samsung Galaxy M40 |
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
Released
·
Jun 18, 2019
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 30, 2020 | Jun 11, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
6.11 x 2.91 x 0.31 inches 155.3 x 73.9 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue | Midnight blue, Seawater blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.15% screen-to-body | 6.3-inch, 84.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| Scratch-resistant glass, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) | Snapdragon 675 SM6150 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 612 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
6GB (LPDDR4)/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 3500 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
32 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|