Xiaomi Mi 9 vs Xiaomi Poco F7 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 9 | Xiaomi Poco F7 Pro |
|
Released
·
Mar 06, 2019
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
3300 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Mar 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.94 x 0.30 inches 157.5 x 74.67 x 7.61 mm |
6.31 x 2.95 x 0.32 inches 160.3 x 75 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, Blue | Black, Blue, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.23% screen-to-body | 6.7-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | OLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3200x1440px, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2825 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 12GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6216 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4147 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2896 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 12min
Browsing
17h 39min
Video
12h 54min
Gaming
10h 49min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Sapphire crystal lens cover, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
127
Overall
131
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Explorer Edition
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|