Xiaomi Mi 10 Lite vs Xiaomi 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10 Lite | Xiaomi 13 Pro |
|
Released
·
May 25, 2020
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
4160 mAh
|
4820 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | Dec 11, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.94 x 0.31 inches 163.71 x 74.77 x 7.88 mm |
6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Dream White, Cosmic Gray, Aurora Blue | Black, Blue, White, Mint |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.18% screen-to-body | 6.7-inch, 89.94% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1912 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5098 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3727 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3017 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4160 mAh | 4820 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 16 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
141
Overall
153
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78 | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
with 8GB RAM and 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|