Xiaomi Black Shark 5 Pro vs Google Pixel 9a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 5 Pro | Google Pixel 9a |
|
Released
·
Apr 04, 2022
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4650 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 19, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128 - $499 | €599 8GB/256GB - $599 | €649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 3.01 x 0.37 inches 163.9 x 76.5 x 9.5 mm |
6.09 x 2.88 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 154.7 x 73.2 x 8.9mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.76 oz / 220.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.75% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, HDR | P-OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2561 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.40GHz Cortex-A710 4x1.70GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1687 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4385 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2625 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2124 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4650 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 23.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 11min
Browsing
19h 39min
Video
10h 57min
Gaming
12h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
143
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|