Xiaomi 14T Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Jan 06, 2026
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.8-inch · 2772x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6580 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 18, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | 8GB/256 - €449 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.44 x 3.07 x 0.31 inches 163.6 x 78.1 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Black, Glacier Blue, Mist Purple, Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.8-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | AMOLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2772x1080px, 19.5:9 ratio, 436 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3206 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | MediaTek Dimensity 7400 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/256GB 8GB/512GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 1047 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 2923 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 1011 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 1005 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6580 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
9h 5min
Browsing
22h 16min
Video
12h 46min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | 1080p (30 fps) HDR |
| Front | |
| 32 MP | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
142
Overall
149
Photo
135
Video
119
Overall
128
Photo
110
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|