Xiaomi 14 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 Pro | Xiaomi Redmi Note 14 Pro |
|
Released
·
Nov 01, 2023
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4880 mAh
|
5500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Jan 10, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $349 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.96 x 0.33 inches 161.4 x 75.3 x 8.5 mm |
6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.87 oz / 223.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Titanium, Green | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.18% screen-to-body | 6.7-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1591 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) | 8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 708 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1977 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 343 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4880 mAh, Li - Polymer | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 70 mm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 1080p (60 fps) HDR |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
136
Photo
108
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|