Xiaomi 14 vs Xiaomi Poco F8 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Xiaomi Poco F8 Pro |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Nov 26, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.6-inch · 2510x1156px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
6210 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Nov 26, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 12GB/256BG - $529 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.20 x 2.96 x 0.31 inches 157.5 x 75.3 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Titanium Silver, Blue, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.6-inch, 89.91% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2510x1156px, 19.5:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3420 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 2882 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 8957 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 6551 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 4379 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 6210 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
9h 25min
Browsing
20h 6min
Video
14h 24min
Gaming
13h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 60 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP |
142
Overall
150
Photo
135
Video
133
Overall
145
Photo
121
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|