Sony Xperia 1 V vs vivo X100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 1 V | vivo X100 Pro |
|
Released
·
Jul 28, 2023
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
|
6.5-inch · 3840x1644px
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5260 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 11, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1399 | 12GB/256GB - €1199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.80 x 0.33 inches 165 x 71 x 8.3 mm |
6.46 x 2.96 x 0.35 inches 164.1 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Khaki Green, Platinum Silver | Black, White, Blue, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.99% screen-to-body | 6.8-inch, 90.90% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 3840x1644px, 21:9 ratio, 643 PPI | 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1994 | 2082 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5167 | 7166 |
| 3D Mark High | |
| 3613 | 4725 |
| 3D Mark Low | |
| 1999 | 2446 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5260 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
4h 21min
Browsing
8h 15min
Video
6h 26min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
7h 53min
Browsing
20h 8min
Video
10h 6min
Gaming
11h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.35" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 85-16 mm Sensor size: 1/2.5" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.2x Aperture size: F2.3 Focal Length: 85-125 mm Sensor size: 1/3.5" |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.3x Aperture size: F2.5 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (120 fps), 1080p (120 fps) HDR, Time-lapse video |
8K UHD, 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 12 MP | 32 MP |
127
Overall
129
Photo
124
Video
145
Overall
159
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n78, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|