Samsung Galaxy Z Fold Special Edition vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Fold Special Edition | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Oct 25, 2024
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
8.0-inch · 2184x1968px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
16GB · 512GB
|
8GB · 256GB
|
|
4400 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| $2020 | 8GB/256GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 5.61 x 0.19 inches 157.9 x 142.6 x 4.9 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Folded | |
| 6.22 x2.87 x0.42 inches (157.9 x 72.8 x 10.6 mm) | |
| Weight | |
| 8.32 oz / 236.0 g | 15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP48 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Black Shadow | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 100.95% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2184x1968px, 367 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
| Front cover display | |
| 6.3 inches 2520 x1080 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy SM8650-AC (4 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.40GHz Cortex-X4 3x3.15GHz Cortex-A720 2x2.96GHz Cortex-A720 2x2.27GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 750 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 16GB/512GB | 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh, Li - Ion | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
ToF 3D depth sensing |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 4 MP (Under-screen) Folded: 10 MP |
12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|