Samsung Galaxy Z Fold 3 vs OnePlus 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Fold 3 | OnePlus 10 Pro |
|
Released
·
Aug 27, 2021
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
7.6-inch · 2208x1768px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4400 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 11, 2021 | Jan 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1799 | €1899 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 5.04 x 0.25 inches (~0.30 inches with camera bump) 158.2 x 128.1 x 6.4 mm (~7.7 mm with camera bump) |
6.42 x 2.91 x 0.34 inches 163 x 73.9 x 8.55 mm |
| Folded | |
| 6.22 x2.64 x0.56 inches (158.2 x 67.1 x 14.4 mm) | |
| Weight | |
| 9.56 oz / 271.0 g | 7.07 oz / 200.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Dust; IPX8 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Phantom Black, Phantom Green, Phantom Silver | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.6-inch, 88.57% screen-to-body | 6.7-inch, 89.62% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2208x1768px, 22.5:18 ratio, 372 PPI | 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Folding inside the device, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.2 inches 2268 x832 px Super AMOLED 120Hz refresh rate, Folding inside the device, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12, 11) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3676 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2582 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 11.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
4h 30min
Browsing
8h 15min
Video
6h 58min
Gaming
8h 24min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 33min
Video
10h 7min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, OIS) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.3x Aperture size: F2.4 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes HDR, Continuous autofocus, 10-bit HDR |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 4 MP (Under-screen, HDR) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71, n260, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8, 9 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 23, 2021 FCC ID value: A3LSMF926U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.73 W/kg Body: 0.86 W/kg Simultaneous Transmission: 1.22 W/kg Wireless Router: 0.79 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1899 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With Dual SIM and eSIM
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
|---|---|
with 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
For USA
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|