Samsung Galaxy Tab S9 FE+ vs Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE+ | Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1049 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.30 x 11.24 x 0.26 inches 185.4 x 285.4 x 6.5 mm |
11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 22.15 oz / 628.0 g Wi-Fi only version - 627 g |
20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Black, White, Gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 81.69% screen-to-body | 13.2-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 243 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 776 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Kirin T92 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Yes |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1575 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4536 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1840 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1835 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 22.12 oz / 627.0 g |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|