Samsung Galaxy Tab S9 vs Xiaomi 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 | Xiaomi 15 |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
8400 mAh
|
5240 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
| Weight | |
| 17.57 oz / 498.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.20% screen-to-body | 6.4-inch, 90.03% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Dolby Vision |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3175 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2128 | 3053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5657 | 9261 |
| 3D Mark High | |
| 3853 | 6220 |
| 3D Mark Low | |
| 3033 | 4475 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8400 mAh, Li - Polymer | 5240 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
146
Overall
153
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|