Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
Aug 05, 2021
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
10090 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | Aug 05, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.28 x 11.21 x 0.25 inches 185.0 x 284.8 x 6.3 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 21.45 oz / 608.0 g | 17.71 oz / 502.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mystic Black, Mystic Silver, Mystic Green, Mystic Pink | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.68% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 243 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) Wi-Fi version - Snapdragon 778G SM7325 |
Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 Wi-Fi version - Octa-core, 1x2.4GHz Kryo 670 Prime, 3x2.4GHz Kryo 670 Gold, 4x1.8 GHz Kryo 670 Silve |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 619 Wi-Fi version - Adreno 642L |
Adreno 650 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, Sub-6 | SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With Wi-fi only and Snapdragon 778G processor
| System chip | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A78 |
| GPU | Adreno 642L |
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|