Samsung Galaxy Tab S5e vs Huawei MatePad Pro 12.6 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S5e | Huawei MatePad Pro 12.6 |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
12.6-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
10050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 15, 2019 | Jun 02, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
7.27 x 11.28 x 0.26 inches 184.7 x 286.5 x 6.7 mm |
| Weight | |
| 14.11 oz / 400.0 g | 21.48 oz / 609.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Multimedia control |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Matte Gray, Green, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.50% screen-to-body | 12.6-inch, 87.01% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | OLED, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 240 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Kirin 9000E (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | |
| Adreno 615 | Mali-G78 MP22 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh, Li - Ion | 10050 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
4K UHD HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| ANT+ | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| SIM type | |
|---|---|
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|