Samsung Galaxy Tab S10 FE vs Apple iPad Pro 13-inch (M5, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 FE | Apple iPad Pro 13-inch (M5, 2025) |
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
8000 mAh
|
10290 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | Oct 16, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
8GB/256GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
| Weight | |
| 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
20.53 oz / 582.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Black, Grey, Blue | Silver, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 13.0-inch, 86.26% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 800 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 703 (Poor) | 1578 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1580 (5 nm) | Apple M5 |
| Processor | |
| Octa-core | Nona-core |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1TB 16GB/2TB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | iPadOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1352 | 4130 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 15402 |
| 3D Mark High | |
| 1332 | 8881 |
| 3D Mark Low | |
| 1268 | 6860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh, Li - Ion | 10290 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Battery Life Estimate
6h 24min
Browsing
15h 19min
Video
9h 18min
Gaming
7h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 MIMO, Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|