Samsung Galaxy Tab S10 FE+ vs Xiaomi 17 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 FE+ | Xiaomi 17 Ultra |
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
Released
·
Dec 27, 2025
|
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 512GB
|
|
10090 mAh
|
6800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | Dec 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
16GB/512GB - €1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
6.41 x 3.06 x 0.33 inches 162.9 x 77.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Grey, Blue | Black, White, Starry Green, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.1-inch, 85.00% screen-to-body | 6.9-inch, 93.16% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 800 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 230 PPI | 2608x1200px, 19.5:5 ratio, 416 PPI |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 779 (Poor) | 3515 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1580 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
12GB/512GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1354 | 3525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3907 | 10545 |
| 3D Mark High | |
| 1289 | 6305 |
| 3D Mark Low | |
| 1279 | 3899 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh, Li - Ion | 6800 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
22h 39min
Video
14h 9min
Gaming
7h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
|
| Third camera | |
| 200 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.2x Aperture size: F2.4/F3.0 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
|
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
155
Overall
163
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|