Samsung Galaxy Tab A7 Lite vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 Lite | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
8.7-inch · 1340x800px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5100 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | Oct 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $160 | 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
16.79 oz / 476.0 g |
| Materials | |
| Back: Metal Frame: Metal |
|
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Grey, Silver | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.7-inch, 81.06% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 2 MP | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| LTE version - 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|