Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) vs Samsung Galaxy Tab A8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) | Samsung Galaxy Tab A8 |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
6150 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 16.54 oz / 469.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gold, Gray | Gray, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 80.80% screen-to-body | 10.5-inch, 76.09% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali G52 MP2 |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Li - Ion | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 5 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|