Samsung Galaxy S21+ vs Samsung Galaxy S25 Edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21+ | Samsung Galaxy S25 Edge |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
May 30, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | May 13, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $1000 8GB/256GB - $1050 |
12GB/256GB - $1100 | €1249 12GB/512GB - $1220 | €1369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.98 x 0.31 inches 161.5 x 75.6 x 7.8 mm |
6.23 x 2.98 x 0.23 inches 158.2 x 75.6 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g Europe version - 200 g |
5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Black, Violet | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.63% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 3120x1440px, 20:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Gorilla Glass Ceramic 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2413 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Snapdragon 8 Elite SM8750-3-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2823 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9060 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5407 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2628 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh, Li - Polymer | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 26min
Browsing
10h 50min
Video
8h 27min
Gaming
8h 36min
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
16h 40min
Video
7h 44min
Gaming
9h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
146
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.65 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 3.97 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1050 |
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 | €1369 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996B |
| Measured SAR |
Head: 0.24 W/kg Body: 0.75 W/kg Simultaneous Transmission: 3.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg Phablet: 1.95 W/kg |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|