Samsung Galaxy Note10 Lite vs Samsung Galaxy Note 20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10 Lite | Samsung Galaxy Note 20 |
|
Released
·
Jan 21, 2020
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 03, 2020 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.00 x 0.34 inches 163.7 x 76.1 x 8.7 mm |
6.36 x 2.96 x 0.33 inches 161.6 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura black, Aura red | Mystic gray, Mystic bronze, Mystic green, Mystic red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.95% screen-to-body | 6.7-inch, 89.23% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED Plus, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9810 (10 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
| Processor | |
| Octa-core 2700 MHz Exynos M3 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP18 | Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (13, 12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4300 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
5h 38min
Browsing
11h 9min
Video
9h 13min
Gaming
7h 55min
Battery Life Estimate
5h 3min
Browsing
11h 58min
Video
7h 17min
Gaming
6h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 13 μm |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN770F | Date approved: Jul 22, 2020 FCC ID value: A3LSMN981U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.23 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
Head: 0.41 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
For Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| FCC approval |
Date approved: Jul 16, 2020 FCC ID value: A3LSMN981B |
| Measured SAR |
Head: 0.29 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg Wireless Router: 1.24 W/kg Phablet: 1.93 W/kg |
| Prices (MSRP) | €1023 |
Discover more
|
|