Samsung Galaxy M01 Core vs Xiaomi Redmi Note 9T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M01 Core | Xiaomi Redmi Note 9T |
|
Released
·
Jul 29, 2020
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
|
5.3-inch · 1480x720px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
1GB · 16GB
|
4GB · 64GB
|
|
3000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.58 x 2.66 x 0.34 inches 141.7 x 67.5 x 8.6 mm |
6.37 x 3.04 x 0.36 inches 161.9 x 77.3 x 9.05 mm |
| Weight | |
| 5.29 oz / 150.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Nightfall black, Daybreak purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.3-inch, 74.45% screen-to-body | 6.5-inch, 83.65% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1480x720px, 18.5:9 ratio, 311 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT6739 (28 nm) | MediaTek Dimensity 800U (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 4x1.5GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8100 | Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| 1GB (LPDDR3)/16GB 2GB/32GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 13 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 32GB storage
| Memory | 2GB/32GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
Discover more
|
|