Samsung Galaxy A90 5G vs Samsung Galaxy S23 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A90 5G | Samsung Galaxy S23 |
|
Released
·
Sep 04, 2019
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 01, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 8GB/256GB - $860 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.01 x 0.33 inches 164.8 x 76.4 x 8.4 mm |
5.76 x 2.79 x 0.30 inches (~0.36 inches with camera bump) 146.3 x 70.9 x 7.6mm (~9.02 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.99% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2023 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5180 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3807 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2079 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
15h 21min
Video
8h 6min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 64 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
139
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n78, Sub-6 | n1, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 17, 2023 FCC ID value: A3LSMS911U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.88 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.24 W/kg |
|
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Storage expansion | not expandable |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|