Samsung Galaxy A54 5G vs Nothing Phone (4a) Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Nothing Phone (4a) Pro |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Expected release
·
Mar 27, 2026
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5080 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Mar 05, 2026 |
| Scheduled release | |
| Mar 27, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €479 12GB/256GB - $599 | €549 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.44 x 3.02 x 0.31 inches 163.6 x 76.6 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | Silver, Pink, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.8-inch, 89.76% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2800x1260px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1520 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.8GHz Cortex-A720 4x2.4GHz Cortex-A720 3x1.8GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 722 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (16), up to 3 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | 1350 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | 4221 |
| 3D Mark High | |
| 809 | 2094 |
| 3D Mark Low | |
| 805 | 2082 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5080 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
7h 22min
Browsing
16h 22min
Video
12h 29min
Gaming
6h 44min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, Autofocus, PDAF) Sensor name: Sony LYT-710 Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, Autofocus, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.9 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/2.75" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) HDR, Time-lapse video, EIS, Dolby Vision HDR |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
121
Overall
126
Photo
116
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|