Samsung Galaxy A54 5G vs Motorola Signature Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Motorola Signature |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
Jan 07, 2026
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Jan 07, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/512 - €1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.38 x 3.01 x 0.28 inches 162.1 x 76.4 x 6.99 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Splash, Dust; IP69; MIL-STD 810H |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | Carbon, Martini Olive |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.8-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 165Hz, 6200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2780x1264px, 449 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 809 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 805 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 71 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 50 MP (Autofocus) |
121
Overall
126
Photo
116
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n70, n71, n77, n78, n80, n84 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|