Samsung Galaxy A54 5G vs Honor Magic8 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Honor Magic8 Lite |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2640x1200px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
7500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Dec 08, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €455 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.37 x 3.00 x 0.31 inches 161.9 x 76.1 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | Midnight Black, Forest Green, Reddish Brown |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 6000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2640x1200px, 427 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1777 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.3GHz Cortex-A720s 3x2.2GHz Cortex-A720s 4x1.8GHz Cortex-A520s |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 810 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | 1102 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | 3134 |
| 3D Mark High | |
| 809 | 986 |
| 3D Mark Low | |
| 805 | 982 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
11h 25min
Browsing
23h 41min
Video
19h 23min
Gaming
12h 49min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 | 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 16 MP |
121
Overall
126
Photo
116
Video
117
Overall
123
Photo
110
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|