Samsung Galaxy A36 5G vs Huawei Pura 80 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A36 5G | Huawei Pura 80 Ultra |
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
Released
·
Jul 10, 2025
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2848x1276px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
5170 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | Jun 11, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $399 | €1200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
6.42 x 3.00 x 0.33 inches (~0.49 inches with camera bump) 163 x 76.1 x 8.3 mm (~12.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 8.24 oz / 233.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP68/69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lavender, Black, White, Lime | Prestige Gold, Golden Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.51% screen-to-body | 6.8-inch, 91.35% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | LTPO, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 2848x1276px, 20:9 ratio, 459 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | Kunlun Glass |
| Features | |
| Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1748 (Good) | 1119 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) | Kirin 9020 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.5GHz Taishan Big 3x2.15 GHz Taishan Mid 4x1.6GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 710 | Maleoon 920 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1019 | 1285 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2915 | 4575 |
| 3D Mark High | |
| 914 | 1915 |
| 3D Mark Low | |
| 909 | 634 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5170 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Battery Life Estimate
7h 50min
Browsing
15h 36min
Video
14h 20min
Gaming
7h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 22.5 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 50 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, OIS) Optical zoom: 3.7x Aperture size: F2.4 Focal Length: 83 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Fourth camera | |
| 12.5 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS) Optical zoom: 9.4x Aperture size: F3.6 Focal Length: 212 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD, 1080p, 720p Time-lapse video, 10-bit HDR |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
13 MP |
120
Overall
126
Photo
114
Video
148
Overall
158
Photo
137
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|