Samsung Galaxy A36 5G vs Honor Magic8 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A36 5G | Honor Magic8 Lite |
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2640x1200px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
7500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | Dec 08, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $399 | 8GB/256GB - €455 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
6.37 x 3.00 x 0.31 inches 161.9 x 76.1 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Lavender, Black, White, Lime | Midnight Black, Forest Green, Reddish Brown |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.51% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 6000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 2640x1200px, 427 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1748 (Good) | 1777 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) | Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.3GHz Cortex-A720s 3x2.2GHz Cortex-A720s 4x1.8GHz Cortex-A520s |
| GPU | |
| Adreno 710 | Adreno 810 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1019 | 1102 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2915 | 3134 |
| 3D Mark High | |
| 914 | 986 |
| 3D Mark Low | |
| 909 | 982 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Battery Life Estimate
11h 25min
Browsing
23h 41min
Video
19h 23min
Gaming
12h 49min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP |
120
Overall
126
Photo
114
Video
117
Overall
123
Photo
110
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|