Samsung Galaxy A34 vs Motorola Edge 60 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A34 | Motorola Edge 60 Fusion |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
Apr 15, 2025
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €329 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 3.07 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 161.3 x 78.1 x 8.2 mm (~9.26 mm with camera bump) |
6.34 x 2.87 x 0.31 inches 161 x 73 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.26 oz / 177.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Vegan Leather Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome Silver, Awesome Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.62% screen-to-body | 6.7-inch, 91.87% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | P-OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1341 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 3.12 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.00GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1021 | 1054 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2480 | 3030 |
| 3D Mark High | |
| 641 | 865 |
| 3D Mark Low | |
| 638 | 860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 25min
Video
10h 11min
Gaming
6h 50min
Battery Life Estimate
7h 47min
Browsing
19h 30min
Video
10h 18min
Gaming
10h 54min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
125
Overall
134
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n66, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 5500mAh battery
| Type | 5500 mAh |
|---|---|
| Dimensions |
6.34 x 2.87 x 0.33 inches 161 x 73 x 8.3 mm |
| Weight | 6.35 oz / 180.0 g |
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|