Samsung Galaxy A32 LTE Only vs Samsung Galaxy M32 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A32 LTE Only | Samsung Galaxy M32 |
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.90 x 0.33 inches 158.9 x 73.6 x 8.4 mm |
6.27 x 2.91 x 0.33 inches 159.3 x 74 x 8.4 mm |
| Folded | |
| (184) | |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue and Awesome Violet | Black, Light Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.43% screen-to-body | 6.4-inch, 84.01% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 90Hz, 800 nits | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio G80 MT6769T (12 nm) | Mediatek Helio G80 MT6769V/CU (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x1.8GHz Cortex-A55 | Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 25.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 4 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (3030 fps) |
20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, RDS, Recording option | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage.
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage.
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage.
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|