OnePlus Pad vs Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Pad | Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Apr 28, 2023
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
11.6-inch · 2800x2000px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
9510 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 7.46 x 0.26 inches 258 x 189.4 x 6.5 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 19.47 oz / 552.0 g | 16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Halo Green | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.6-inch, 84.11% screen-to-body | 11.0-inch, 82.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2800x2000px, 296 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 536 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.05GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510) |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali-G710 MC10 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3017 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 11728 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5177 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3262 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9510 mAh | 7606 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Focal length: 13 mm |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|