OnePlus Nord 4 vs Xiaomi Poco F7 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 4 | Xiaomi Poco F7 Pro |
|
Released
·
Aug 08, 2024
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.95 x 0.31 inches 162.6 x 75 x 8 mm |
6.31 x 2.95 x 0.32 inches 160.3 x 75 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.04 oz / 199.5 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP65 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green | Black, Blue, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.7-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 2150 nits | OLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 3200x1440px, 526 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2825 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X4 4x2.6GHz Cortex-A720 3x1.9GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 732 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6216 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4147 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2896 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 90.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 12min
Browsing
17h 39min
Video
12h 54min
Gaming
10h 49min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 16 MP | 20 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
127
Overall
131
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB (UFS 4.0) |
|---|---|
Discover more
|
|