OnePlus Nord 4 vs Motorola Edge 60 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 4 | Motorola Edge 60 Fusion |
|
Released
·
Aug 08, 2024
|
Released
·
Apr 15, 2025
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €329 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.95 x 0.31 inches 162.6 x 75 x 8 mm |
6.34 x 2.87 x 0.31 inches 161 x 73 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 7.04 oz / 199.5 g | 6.26 oz / 177.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic | Back: Vegan Leather Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP65 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.7-inch, 91.87% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 2150 nits | P-OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1341 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 3.12 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) | MediaTek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X4 4x2.6GHz Cortex-A720 3x1.9GHz Cortex-A520 |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.00GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 732 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1054 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3030 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 865 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh | 5200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 47min
Browsing
19h 30min
Video
10h 18min
Gaming
10h 54min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
125
Overall
134
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n66, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 5500mAh battery
| Type | 5500 mAh |
|---|---|
| Dimensions |
6.34 x 2.87 x 0.33 inches 161 x 73 x 8.3 mm |
| Weight | 6.35 oz / 180.0 g |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB (UFS 4.0) |
|---|---|
Discover more
|
|