OSCAL Tab 80 Wi-Fi vs Samsung Galaxy Tab S10 FE+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OSCAL Tab 80 Wi-Fi | Samsung Galaxy Tab S10 FE+ |
|
Released
·
January 2025
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
10.5-inch · 1920x1200px
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
8200 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.71 x 6.37 x 0.36 inches 246.7 x 161.88 x 9.1 mm |
11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 17.46 oz / 495.0 g | 23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Lava Grey; Iceberg Blue | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 80.26% screen-to-body | 13.1-inch, 85.00% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 215 PPI | 2560x1600px, 230 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 779 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T606 (12 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali-G57 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.1) | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1354 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3907 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1289 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1279 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8200 mAh, Li - Ion | 10090 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 |
13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|