OPPO Find X7 vs vivo X100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X7 | vivo X100 Pro |
|
Released
·
Jan 12, 2024
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
5260 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Expected Announcement | |
|---|---|
| 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.35 inches 164.1 x 75.3 x 8.9 mm |
|
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch | 6.8-inch, 90.90% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 19.8:9 ratio, 451 PPI | 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 (4 nm) | MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Yes | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) | 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2082 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7166 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4725 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2446 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 5260 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 53min
Browsing
20h 8min
Video
10h 6min
Gaming
11h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) | 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, PDAF) | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.3x Aperture size: F2.5 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2" |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) | 8K UHD, 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 32 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
145
Overall
159
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|