OPPO A55 vs OPPO A5 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A55 | OPPO A5 (2020) |
|
Released
·
Oct 01, 2021
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 720x1600px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 01, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.98 x 0.33 inches 163.6 x 75.7 x 8.4 mm (~9 mm with camera bump) |
6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Rainbow Blue, Starry Black, Green | Mirror black, Dazzling white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.64% screen-to-body | 6.5-inch, 82.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 550 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| NEG Dinorex | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio G35 MT6765G (12 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
3GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With ^GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|