OPPO A5 (2020) vs OPPO A55 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A5 (2020) | OPPO A55 |
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
Released
·
Oct 01, 2021
|
|
6.5-inch · 720x1600px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 01, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
6.44 x 2.98 x 0.33 inches 163.6 x 75.7 x 8.4 mm (~9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror black, Dazzling white | Rainbow Blue, Starry Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.39% screen-to-body | 6.5-inch, 82.64% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 550 nits |
| Resolution | |
| 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | NEG Dinorex |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Mediatek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2300 MHz |
| GPU | |
| Adreno 610 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse wired charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With ^GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|