Nokia 7.2 vs Samsung Galaxy A32 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 7.2 | Samsung Galaxy A32 5G |
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
3500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 05, 2019 | Jan 13, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €280 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.96 x 0.32 inches 159.88 x 75.11 x 8.25 mm |
6.46 x 3.00 x 0.36 inches 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyan green, Charcoal, Ice | Awesome black, Awesome white, Awesome blue, Awesome violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.11% screen-to-body | 6.5-inch, 81.58% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 5.2 (Poor) | 4.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | MediaTek Dimensity 720 MT6853 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 29min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 56min
Browsing
18h 45min
Video
11h 26min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 Global version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 Global version - 5, 8, 1 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA326U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.57 W/kg Body: 1.17 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
|
Alternative variants
Global version
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 1 |
| Other | NFC |
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €300 |
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|