Motorola razr (2019) vs LG Wing Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola razr (2019) | LG Wing |
|
Released
·
Feb 06, 2020
|
Released
·
Oct 15, 2020
|
|
6.2-inch · 2142x876px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
2510 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 13, 2019 | Sep 14, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1500 | $1000 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.77 x 2.83 x 0.27 inches 172 x 72 x 6.9 mm |
6.67 x 2.93 x 0.43 inches 169.5 x 74.5 x 10.9 mm |
| Folded | |
| (94 x 72 x 14 mm) | |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 9.17 oz / 260.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Splash, Dust; IP54; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Noir black, Blush gold | Aurora gray, Illusion Sky |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 70.30% screen-to-body | 6.8-inch, 87.09% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED | P-OLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2142x876px, 21:9 ratio, 373 PPI | 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Additional display | |
| 2.7 inches, 800 x600 px, OLED | 3.9 inches, 1080 x1240 px, OLED |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Adreno 616 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2510 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 13.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 41min
Gaming
8h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.22 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | 4K UHD (60 fps), 1080p EIS |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n78, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 Europe version - 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 66 |
2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| Europe version - 38 | 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 Europe version - 5, 8, 4, 2, 1 |
1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 15/13 (800/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 13, 2019 FCC ID value: IHDT56XM1 | Date approved: Sep 29, 2020 FCC ID value: ZNFF100VM |
| Measured SAR | |
| Head: 0.78 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 3.20 W/kg |
Head: 0.19 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg Phablet: 3.65 W/kg |
Alternative variants
for Europe
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
for AT&T
| Weight | 8.82 oz / 250.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
for T-Mobile
| 5G Bands | n25, n41, n66, n71 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
Discover more
|
|