Motorola One Fusion+ vs Samsung Galaxy A32 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola One Fusion+ | Samsung Galaxy A32 5G |
|
Released
·
Jun 08, 2020
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 08, 2020 | Jan 13, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | 4GB/64GB - €280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.38 inches 162.9 x 76.4 x 9.6 mm |
6.46 x 3.00 x 0.36 inches 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Twilight blue, Moonlight white | Awesome black, Awesome white, Awesome blue, Awesome violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.32% screen-to-body | 6.5-inch, 81.58% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6 (Poor) | 4.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 730 SM7150-AA (8 nm) | MediaTek Dimensity 720 MT6853 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 47min
Gaming
12h 39min
Battery Life Estimate
7h 56min
Browsing
18h 45min
Video
11h 26min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 66 Europe version - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| Europe version - 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 28, 2020 FCC ID value: IHDT56YR2 | Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA326U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.44 W/kg Body: 1.33 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.40 W/kg |
Head: 0.57 W/kg Body: 1.17 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
Alternative variants
for Europe
| Memory | 6GB |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €300 |
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|