Motorola One 5G Ace vs Motorola Moto G Stylus 5G (2023) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola One 5G Ace | Motorola Moto G Stylus 5G (2023) |
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
Released
·
Jun 02, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 3.00 x 0.39 inches 166.1 x 76.1 x 9.9 mm |
6.41 x 2.91 x 0.36 inches 162.8 x 73.8 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Volcanic grey, Frosted silver | Cosmic Black, Rose Champagne |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.62% screen-to-body | 6.6-inch, 87.39% screen-to-body |
| Type | |
| LTPS | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) | Snapdragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 570 |
Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 600 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
6GB/128GB 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 20.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | Galileo |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71 | n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n25, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 15, 2020 FCC ID value: IHDT56ZF2 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 1.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.43 W/kg |
|
Alternative variants
for T-Mobile
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Resistance | Splash, Dust; IP54 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|