Motorola Moto G7 Plus vs Motorola Edge 30 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G7 Plus | Motorola Edge 30 Fusion |
|
Released
·
Feb 07, 2019
|
Released
·
Sep 08, 2022
|
|
6.2-inch · 2270x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
3000 mAh
|
4400 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2019 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.96 x 0.33 inches 157 x 75.3 x 8.3 mm |
6.24 x 2.83 x 0.30 inches 158.5 x 72 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.21 oz / 176.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Splash, Dust |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue, Red | Neptune Blue, Cosmic Grey, Solar Gold, Aurora White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.52% screen-to-body | 6.5-inch, 90.92% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | P-OLED, 144Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2270x1080px, 19:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
Octa-core 1x2.99GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 509 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 4400 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery, Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 48min
Video
8h 21min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.6" Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 12 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Mobile | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|