Motorola Moto G62 5G vs Motorola Edge 30 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G62 5G | Motorola Edge 30 Ultra |
|
Released
·
Jun 28, 2022
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 14, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.91 x 0.34 inches 161.8 x 74 x 8.6 mm |
6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.49 oz / 184.0 g | 7.00 oz / 198.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Green, Graphite | Interstellar Black, Starlight White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.29% screen-to-body | 6.7-inch, 90.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 144Hz, 1250 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 480+ 5G SM4350-AC | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 460 6x1.8GHz Kryo 460 |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 50min
Video
12h 53min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm | 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 43 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internla storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|