Motorola Moto G54 Power Edition vs Motorola Edge 50 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G54 Power Edition | Motorola Edge 50 Fusion |
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
Released
·
May 15, 2024
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | Apr 16, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $399 | €399 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
6.37 x 2.88 x 0.31 inches 161.9 x 73.1 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.17 oz / 174.9 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Vegan Leather Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green | Forest Blue - PMMA; Hot Pink - Vegan Suede; Marshmallow Blue - Vegan Leather |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.43% screen-to-body | 6.7-inch, 91.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | P-OLED, 144Hz, 1600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) | Snapdragon 7s Gen 3 SM7435-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
Octa-core 4x2.40GHz Cortex-A78 4x1.95GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 905 | 1018 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2344 | 2916 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 799 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 792 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
12h 30min
Video
9h 13min
Gaming
8h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
135
Overall
144
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n66, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
LATM
| System chip | Snapdragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|