Motorola Moto G Stylus 5G (2022) vs Google Pixel 7a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G Stylus 5G (2022) | Google Pixel 7a |
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
Released
·
May 10, 2023
|
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4385 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | €509 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.65 x 2.98 x 0.37 inches 168.9 x 75.8 x 9.3 mm |
6.00 x 2.87 x 0.35 inches (~0.41 inches with camera bump) 152.4 x 72.9 x 9 mm (~10.50 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Charcoal, Snow, Sea, and Coral | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 85.89% screen-to-body | 6.1-inch, 80.86% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20,5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1277 (Average) |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
Octa-core 2x2.85GHz Cortex-X1 2x2.35GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Mali-G710 MP7 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15, 14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1437 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3461 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1631 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1095 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4385 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
15h 27min
Video
9h 7min
Gaming
5h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.64 μm |
64 MP Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p |
| Front | |
| 16 MP | 13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
140
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n12, n14, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 21, 25, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|