Motorola Edge 30 Ultra vs Motorola Edge 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge 30 Ultra | Motorola Edge 70 |
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
Released
·
Oct 29, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 08, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| €799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
6.30 x 2.91 x 0.24 inches 159.9 x 74 x 6 mm |
| Weight | |
| 7.00 oz / 198.5 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Vegan Leather Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Interstellar Black, Starlight White | Pantone (Gadget Gray, Lily Pad, Bronze Green) |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.44% screen-to-body | 6.7-inch, 91.84% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1250 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1484 (Good) |
| Bright Min | |
| 4.5 (Poor) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB (4 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-720 4x2.4GHz Cortex-720 3x1.8GHz Cortex-520 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 722 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (16), up to 4 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1328 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4042 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2096 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1787 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4800 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 59min
Browsing
21h 25min
Video
10h 13min
Gaming
10h 0min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) | 50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|