Karbonn K9 Smart Plus vs Samsung Galaxy Tab S9 FE+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Karbonn K9 Smart Plus | Samsung Galaxy Tab S9 FE+ |
|
2800 mAh
|
10090 mAh
|
|
5.5-inch · 1440x720px
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
1GB · 8GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.85 x 2.81 x 0.35 inches 148.6 x 71.5 x 8.8 mm |
7.30 x 11.24 x 0.26 inches 185.4 x 285.4 x 6.5 mm |
| Weight | |
| 5.75 oz / 163.0 g | 22.15 oz / 628.0 g Wi-Fi only version - 627 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Yellow, Blue, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.5-inch, 72.28% screen-to-body | 12.4-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 1440x720px, 295 PPI | 2560x1600px, 243 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Dragontrail | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | |
| Processor | |
| Quad-core 1400 MHz |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Yes | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 1GB/8GB | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2800 mAh, Li - Polymer | 10090 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 5 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Pixel size: 1.4 μm |
8 MP |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| Yes Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5 | |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 8, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 22.12 oz / 627.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|