Karbonn K9 Smart Plus vs Samsung Galaxy Tab S8+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Karbonn K9 Smart Plus | Samsung Galaxy Tab S8+ |
|
2800 mAh
|
10090 mAh
|
|
5.5-inch · 1440x720px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
1GB · 8GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $899 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.85 x 2.81 x 0.35 inches 148.6 x 71.5 x 8.8 mm |
7.28 x 11.22 x 0.22 inches 185.0 x 285.0 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 5.75 oz / 163.0 g | 20.00 oz / 567.0 g 5G Ready version - 572 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Yellow, Blue, Red | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.5-inch, 72.28% screen-to-body | 12.4-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 1440x720px, 295 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Dragontrail | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | |
| Processor | |
| Quad-core 1400 MHz |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 730 |
| Memory | |
| 1GB/8GB | 8GB/128GB 128GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2800 mAh, Li - Polymer | 10090 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 5 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5 | |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 8, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 128GB/256GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 20.18 oz / 572.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|