Huawei Nova 10 Pro vs Apple iPad mini (A17 Pro) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Nova 10 Pro | Apple iPad mini (A17 Pro) |
|
Released
·
Jul 10, 2022
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
|
6.8-inch · 2652x1200px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 04, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.93 x 0.31 inches 164.2 x 74.5 x 7.9 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 10.48 oz / 297.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight, Space Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.22% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2652x1200px, 20:9 ratio, 429 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Apple A17 pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Adreno 642L | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2860 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7002 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3069 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2583 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
12 MP |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 60 MP (Dual-Camera) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM |
Alternative variants
With 256GN internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|