Huawei MediaPad M5 lite vs vivo iQOO 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | vivo iQOO 12 |
|
7500 mAh
|
5000 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
6.43 x 2.99 x 0.32 inches 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 7.19 oz / 203.7 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gold, Gray | Black, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 6.8-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2800x1260px, 20:9 ratio, 453 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
|
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Wi-Fi only
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|